Myofasciální terapie pro dynamický pohyb
Co jsou fascie?
Tělo koně je dynamické a zcela propojené s fasciemi. Každý sval a orgán je pokryt fascií a jejím úkolem je držet vše na svém místě. I uvnitř svalů jsou vlákna obalena vazivovou tkání. Fascie aktivně komunikuje prostřednictvím sítě pojivové tkáně s vnějšími vrstvami svalů a může měnit činnost svalů a kloubů. Receptory v pojivové tkáni přenášejí informace o držení těla, pohybu a rovnováze do mozku.
Díky těmto poznatkům již několik let víme, proč je temporomandibulární kloub spojen s křížovou kostí.
Jak vypadá fascie?
Fascie jsou světlé vrstvy tkáně. Skládají se z tlustých kolagenních vláken, tenčích elastinových vláken a buněk. Mezi nimi se nachází voda jako mazivo. Díky tomu je pojivová tkáň stále pružná a svaly po sobě při pohybu dobře kloužou.
Fascie jsou důležité zejména při lokomoci. Fungují jako pružiny tím, že se natahují a následně rychle stahují. Kinetická energie se na krátkou dobu uloží a pak se opět uvolní. Svaly tak spotřebovávají méně energie. Velmi působivě je to vidět například u klokana.
Fascie jsou hustě osídleny receptory a nervovými buňkami. Pojivová tkáň tak může být bolestivá. Když jsou fascie namáhány, samy se odtahují.

Co ovlivňuje fascie?
Reagují nejen na mechanickou zátěž, ale také na psychickou zátěž, jako je tlak ve stádě nebo při tréninku. Změna stáje nebo nevhodné krmivo mohou vazivovou tkáň stresovat.
Pokud fascie nemají dostatečný obsah vody nebo jsou překyselené v důsledku hromadění odpadních produktů v těle, postižené fascie zesílí a zplstnatí.
Jedna z mnoha fascií se nachází na hřbetě koně. Fascia thoracolumbalis se spojuje s fascia glutea. Spojuje svaly hřbetu se svaly zádíček a u jezdeckých koní je často bolestivá.

Jak udržujete fascie v kondici?
Pro udržení pružnosti fascií je důležité mít dostatek pohybu. Pravidelná protahovací cvičení také udržují fascie v kondici.
Při pohybových problémech nebo i nejasných potížích velmi pomáhá manuální myofasciální terapie. Určitými pohyby rukou uvolňuji fascie a uvolňuji jejich srůsty. Bolest ustupuje a pohyblivost těla se zvyšuje. Odtéká lymfa se svými odpadními produkty a tkáň může být dobře zásobena novou tekutinou. Tělo navíc odbourá starý kolagen a vytvoří nový zdravý kolagen. Fascie po tomto procesu opět dobře kloužou po sobě. Kůň se stává pružnějším a ohebnějším. A co je nejdůležitější, bude se také cítit opravdu dobře.
Po ošetření ukážu majiteli koně, která protahovací a vyrovnávací cvičení jsou pro konkrétního koně vhodná. Každý majitel se ode mě také může naučit několik hmatů z fasciální terapie, aby mohl dlouhodobě podporovat kondici svého koně.
Kdy je léčba užitečná
Koně nám dávají mnoho znamení, když pociťují nepohodlí nebo dokonce bolest. Níže uvádím několik možných příznaků:
- Chyby v chodech a narušené pohybové vzorce
- Problémy s postojem a ohybem
- Odpor k pokynům jezdce (také vzpínání / vzpírání).
- Po nehodách, pádech, uvíznutí atd.
- Ztuhlost z různých důvodů včetně astmatu
- Příznaky bolesti
- Různé jizvy včetně jizvy po kastraci
- Po laminitidě (schvácení kopyt)
- Po ošetření zubů
- Po kolice a po operaci koliky
- Po porodu pro dobrý stav klisny (nejdříve 6 týdnů po porodu)
- U hříbat ihned po narození, pokud hříbě nechce pít nebo v případě deformací způsobených nedostatečným prostorem v břiše klisny.
- A samozřejmě také preventivně, aby jsme těmto problémům předcházeli. 😊
Průběh léčby
Seznámení s koněm
Vyšetření celého těla pohmatem
Posouzení nejkritičtějších částí těla
Výběr nejvhodnějšího fasciálního řetězce pro ošetření
Vlastní ošetření koně
Po ošetření má kůň 3 dny volna
Kontrola po 3 - 4 týdnech

Teprve když se oba cítí dobře - kůň i jezdec - mohou si oba užít společné chvíle.



